2010 Endorsements for the May Primary

Statewide

Find out election results for statewide races.

Oregon Governor – Dual endorsement for Bill Bradbury and John Kitzhaber
Read more about this endorsement.

Oregon State Treasurer – Ted Wheeler
Read more about this endorsement.

Ballot Measure 68 – Support

Ballot Measure 69 – Support

Clackamas County

Find out election results for Clackamas County.

Senate District 19 – Richard Devlin

Senate District 20 – Martha Schrader

Senate District 26 – Brent Barton

House District 26 – Sandy Webb

House District 37: Will Rasmussen
Read more about this endorsement.

House District 38 – Chris Garrett

House District 41 – Carolyn Tomei

Metro President: Bob Stacey
Read more about this endorsement.

Metro Council, Position 1 – Duke Shepard

Metro Council District 2 – Carlotta Collette

Clackamas County Commission Position 2 – Bob Austin

Clackamas County Commission Position 5 – Jim Bernard

Clackamas County Commission, Position 3: Ann Lininger

Deschutes County

Find out election results for Deschutes County.

House District 53 – John Huddle

House District 54 – Judy Stiegler

Jackson County

Find out election results for Jackson County.

Senate District 3 – Alan Bates

House District 5 – Peter Buckley

House District 6 – Lynn Howe

Jackson County Commission, Position 3 – Buck Eichler

Lane County

Find out election results for Lane County.

Senate District 7 – Chris Edwards

House District 7 – Sara Byers

House District 11 – Phil Barnhart

House District 13 – Nancy Nathanson

House District 14 – Val Hoyle

Lane County Commission, Position 1 (West) – Jerry Rust
Read more about Lane County Commission endorsements.

Lane County Commission, Position 2 (Springfield) – Pat Riggs-Henson
Read more about Lane County Commission endorsements.

Lane County Extension Service Ballot Measure 20-158 – Support

Lincoln County

Find out election results for Lincoln County.

Lincoln City Council, Ward 3 – Gretchen Ammerman

Marion County

Find out election results for Marion County.

Senate District 11 – Peter Courtney

House District 21 – Brian Clem

House District 22 – Betty Komp

Salem Mayor: Chuck Bennett

Marion County Commission Position 1 – Jason Freilinger

Salem City Council Ward 2 – Laura Tesler

Marion County Charter Initiative: Vote Yes

Multnomah County

Find out election results for Multnomah County.

Senate District 17 - Suzanne Bonamici

Senate District 19 – Richard Devlin

Senate District 22 – Chip Shields

Senate District 24 – Rod Monroe

House District 36 – Mary Nolan

House District 38 – Chris Garrett

House District 41 – Carolyn Tomei

House District 42 – Jules Bailey

House District 43 – Lew Frederick

House District 44 – Tina Kotek

House District 45 – Michael Dembrow

House District 46 – Ben Cannon

House District 47 – Jefferson Smith

House District 49 – Nick Kahl

House District 50 – Greg Matthews

Metro President: Bob Stacey
Read more about this endorsement.

Metro Council, Position 1 – Duke Shepard

 Multnomah County Chair Jeff Cogen
Read more about this endorsement.

Multnomah County Commission, Position 2 –  Karol Collymore
Read more about this endorsement.

Portland City Commission Position 2 – Nick Fish

Portland City Commission Position 3 – Dan Saltzman

Washington County

Find out election results for Washington County.

Senate District 15 – Chuck Riley
Read more about this endorsement.

Senate District 17 – Suzanne Bonamici

House District 26 – Sandy Webb

House District 27 – Tobias Read

House District 28 – Jeff Barker

House District 29 – Katie Riley

House District 35 – Margaret Doherty

House District 37: Will Rasmussen
Read more about this endorsement.

Metro President: Bob Stacey
Read more about this endorsement.

Metro Council District 4: Kathryn Harrington

Washington County Commission Chair – Dick Schouten
Read more about this endorsement.

Washington County Commission District 2 – Greg Malinowski

Washington County Commission District 4 – Greg Mecklem

Washington County Auditor – John Hutzler

Beaverton City Council Position 2 - Betty Bode

Beaverton City Council Position 5 – Marc San Soucie

Other counties

For election results, click on your county here.

Senate District 8 – Dan Rayfield

House District 15 – Bud Laurent

House District 16 – Sara Gelser

House District 24 – Susan Sokol Blosser

House District 31 – Brad Witt

Yamhill County Commission Position 1 – Kris Bledsoe

Yamhill County Commission Position 3 – Mary Stern

 

Oregon League of Conservation Voters | 133 SW 2nd Ave., Ste. 200 | Portland, OR 97204 |  Phone: 503-224-4011 | Fax: 503-224-1548